KOLMAS ELÄMÄ: VANHOJEN TEKEMÄ OHJELMA VANHOILLE
Helsingin Sanomatkin myönsi pääkirjoituksessaan viikko sitten, että "on aika ravistella pinttyneitä käsityksiä vanhuudesta: 75-vuotiaat ovat lähempänä keski-ikää kuin kuolemaa…Eliniän piteneminen hahmotetaan yleensä pidempänä vanhuutena, mutta totuus onkin jotain muuta: elämä on pidentynyt keskeltä. Keski-ikä jatkuu 10–15 vuotta pidempään kuin 1990-luvulla."
Sitä kolmas elämä tarkoittaa ja siten sitä pitäisi kehittää.
KOLMAS ELÄMÄ ON PIDENTYNEEN KESKI-IÄN KYPSÄ AIKA,
Kaikkein vanhimmistakin vanhenevat rohkeimmin ne, jotka kykenevät olemaan sinut myös tulevaisuuden kanssa. Puhumme siis vanhoista kuluttajina.Vanhat kuluttavat nuoria enemmän.
KAHDELLA KOLMESTA +65 VUOTIAASTA ON VARAA
Vuonna 1985 kulutus oli korkeimmillaan 40–44-vuotiailla. Tänään kaksi suurinta kulutusikäryhmää ovat 59-64-vuotiaat ja 69-74-vuotiaat. Vanhoilla on myös omia järjestöjä miten ne hoitavat kuluttajavalistusta? Siitä alkaa ensin kolmas elämä ohjelma teille vanhoiile ja uteliaille vanhoiksi tuleville.
Toisella puoliskolla ohjelmaa seikkailemme kehä ykkösen paremmalla puolella MuuSuomessa:

- MUUOMI - MEITÄ KIINNOSTAA MITÄ SINÄ TEET,